Domů / Doporučujeme / Zámek Konopiště, skvost nedaleko Prahy

Zámek Konopiště, skvost nedaleko Prahy

Zámek Konopiště najdete asi 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov. Byl založen původně jako gotická tvrz a mnoha úpravami byl postupně přeměněn na romantický zámek s luxusním interiérem. Posledním vlastníkem zámku byl arcivévoda a následník habsburského trůnu František Ferdinand d´Este, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou pro rozpoutání první světové války. I druhá světová válka se zámku dotkla, neboť se stal sídlem SS.

První okruh

Arcivévoda byl nadšeným lovcem, na první trase zámku můžete obdivovat přibližně 4 500 loveckých trofejí z jeho výprav do Jižní Afriky, Egypta, Austrálie a Indie. Budete se kochat reprezentativními prostory, stejně jako úředními a společenskými místnostmi. Úchvatný je například Růžový salon s překrásným stropem z bílého štuku, benátský kruhový stůl s drahými kameny, či italské skříně vyrobené ve Florencii s motivy ptáků a květin. Velké jídelně dominuje stropní freska s bohem Dionýsem a největší křišťálový lustr na zámku o hmotnosti 170 kg.

Druhý okruh

Druhý okruh ukazuje nejstarší části zámku a jeho největšími atrakcemi jsou kaple a zbrojnice. Velkou zajímavostí je také elektrický výtah s pohodlnými sedátky. Zámecká knihovna obsahuje 3000 svazků v italštině, němčině a latině. V kuřáckém salonu můžete obdivovat vycpaného medvěda, který žil až do roku 2007 v zámeckém příkopu.

Třetí okruh

Třetí trasa poskytuje jedinečnou možnost nahlédnout do soukromí arcivévody. Zahrnuje 15 pokojů vybavených tak, jak tomu bylo v době, kdy zde Ferdinand žil se svou ženou Žofií a třemi dětmi. V ložnici si můžete prohlédnout blahopřejný telegram, který císař František Josef poslal svému synovci, když se narodilo jejich nejstarší dítě, dcera Žofie. Je zde také kulka, která zabyla Ferdinandovu choť i obě posmrtné masky. Jistě vás také nadchnou fotografie Františka Ferdinanda z cesty kolem světa či rodinné portréty.

Ostatní atraktivity

Dalšími lákadly zámku jsou herna a střelnice arcivévody, spolu s muzeem věnovaným Svatému Jiří se všemi cennostmi, které František Ferdinand shromáždil. Rozsáhlý park se chlubí překrásnou Růžovou zahradou s italskými sochami a exotickým skleníkem.

Díky překrásnému prostředí se vzrostlými stromy, vynikající restaurací a rozlehlým rybníkem je zámek hojně využíván pro různé společenské události, například svatby či firemní večírky.

 

 

O Milada Kadeřábková

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …