Domů / Doporučujeme / Křivoklát: Hrad jako z pohádky

Křivoklát: Hrad jako z pohádky

Jeden z nejstarších a nejkrásnějších středověkých hradů v Čechách, to je Křivoklát. Udělejte si výlet na sídlo starých králů a uvidíte, že nebudete litovat.

Národní památka

Tento impozantní hrad se nachází na skalnatém ostrohu ve výšce 290 metrů nad mořem. Po dním teče Rakovnický potok, který je přítokem Berounky. Hrad se momentálně nachází v majetku České Republiky a je přístupný veřejnosti. Jedná se o chráněnou kulturní památku a v roce 1989 byl zapsán na seznam národních kulturních památek ČR. Jeho správu a zpřístupnění veřejnosti zajišťuje Národní památkový ústav.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Původně sloužil Křivoklát jako lovecký hrad knížat a králů. Kosmas se o Křivoklátu zmiňuje v souvislosti s lety 1110-1113, kdy na něm měl být vězněn Ota Olomoucký Vladislavem I. Archeologické vykopávky zjistily, že se Kosmova zmínka nejspíše týká jiného místa se stejným názvem. Při průzkumech však byly objeveny střepy, které byly datovány až do raného středověku. I přesto však na tomto místě Kosmův zmiňovaný hrad nejspíše nestál.

Osídlen již v době pravěku

I přesto byl ostroh hradu osídlen již v pozdní době bronzové. Nalezeny zde totiž byly střepy, obraný příkop a konstrukce dřevěného obydlí z období štítarské kultury. Navíc štítarské hradiště bylo podle výkopů rozsáhlejší než současný hrad. Na nádvoří byly nalezeny také střepy z doby halštatské a laténské.

Samotný hrad byl založen nejspíše v roce 1230 Přemyslem Otakarem I. Místo se stalo vězením pro velké množství významných osobností, například pro Otu II. Olomouckého, Karla IV. V raném dětství Jana Augustu či Edwarda Kelleyho, který nebyl schopen vyrobit Rudolfovi II elixír nesmrtelnosti. Posledním rodem, který hrad obával byl rod Fürstenbergů, který prodal hrad Československému státu za částku 118,5 milionu korun.

Cesta na hrad

Na hrad se dostanete nejlépe z Berouna. Z Prahy trvá cesta asi hodinu a půl a k hradu vede velmi příjemná cesta, kterou zvládne skutečně každý. Tak vzhůru na hrad!

O Vojta

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …