Domů / Doporučujeme / Krokodýlí ZOO v Protivíně má světové prvenství

Krokodýlí ZOO v Protivíně má světové prvenství

V Protivíně před několika lety vznikla unikátní krokodýlí ZOO, kterou nechal vystavět Miroslav Procházka, úspěšný chovatel krokodýlů. Cílem této ZOO je nejen vystavovat všech 23 recentních druhů krokodýlů, ale také jim poskytnout ideální podmínky k rozmnožování. V letošním roce se zde dokonce vylíhla mláďata gaviála indického, a to jako v jediné ZOO na světě mimo tropické země.

Cílem zoologických zahrad by primárně měla být ochrana ohrožených druhů zvířat a vytvoření ideálních podmínek k jejich rozmnožování. S tímto cílem byla založena také krokodýlí ZOO v Protivíně. V letošním roce se zde dokonce podařilo získat světové prvenství v chovu gaviálů indických. Protivínská ZOO totiž jako jediná na světě rozmnožila tento kriticky ohrožený druh krokodýla mimo tropické země. Vylíhlo se zde celkem 14 zdravých mláďat.

Ideální výlet pro všechny věkové kategorie

Krokodýlí ZOO oceňují všechny věkové kategorie. Oblíbená je také školami, pro které je zde připraven program „Cesta do pravěku aneb Pravěká ZOO“. Krokodýli jsou živými fosiliemi a na Zemi se objevili už před 220 miliony let. V rámci zoologického muzea je možné vidět kostru a dermoplast ježury novoguinejské, gaviály indické, lebky ptáků a savců, lebku nosorožce černého, pravěké kostnaté ryby a mnohem více.

Historie krokodýlí ZOO Protivín

Krokodýlí ZOO vznikla na základě soukromého chovu současného majitele Miroslava Procházky, který se chovem krokodýlů zabýval již ve svém mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku. V roce 1996 si zřídil vlastní chov. O několik let později se panu Procházkovi podařil odchov kriticky ohroženého krokodýla kubánského a v roce 2008 otevřel krokodýlí ZOO v Protivíně, která je dnes oblíbeným cílem mnoha návštěvníků.

Hledáte tip na zajímavý výlet během letních prázdnin? Chcete, aby se vaše děti něco naučily? Zajímají vás zvířata, která si pamatují dobu, kdy zde ještě žili dinosauři? Navštivte krokodýlí ZOO v Protivíně. Více informací naleznete na www.krokodylizoo.cz.

O Jan Neckář

Zkuste také

4 věci, bez kterých se na motovýletech neobejdete

Ať už plánujete výlet po Evropě, nebo jen mototoulky po krásách Česka, neobejdete se bez …