Domů / Doporučujeme / 51. Jizerská padesátka

51. Jizerská padesátka

Pokud byste hledali na našem území proslavenější zimní závod, nejspíše byste se zlou potázali. Jizerská 50 je vůbec nejslavnější běžkařský závod u nás, kterého se můžete zúčastnit i vy.

Jizerská 50 je fenomén, který však bohužel stojí na tragických událostech. První ročník se běžel v roce 1968 a běžel jej oddíl TJ Lokomotiva Liberec, kdy se stal závod součástí horolezecké přípravy. Velký milník tohoto závodu přišel v roce 1970, kdy během expedice Peru 70 zemřelo pod kamennou lavinou i 14 členů tohoto oddílu. Od té doby nese závod přídomek Memoriál Expedice Peru 70.

Závod v sedmdesátých letech neustále získával na popularitě a v roce 1978 se jej zúčastnilo již 7800 závodníků. V roce 1999 byl závod zařazen do světové ligy dálkových běhů a tak se jej účastní nejen amatéři, ale i profesionálové, mezi kterými nechybějí ani časti borci a borkyně. Momentálně je 50 součástí Ski Tour a Ski Classics.

V posledních letech je Jizerská 50 doplněna i o další program. Krom závodu dlouhého zhruba 50 kilometrů, která vede Jizerskými horami po tzv. Jizerské magistrále klasickou technikou, jsou jeho součástí také 30 kilometrový závod volnou technikou a 25 kilometrů klasicky.

Momentálně je celý závod pod záštitou společnosti ČEZ, která každoročně připravuje i kulturní oživení. Zatímco v minulém roce si mohli přítomní poslechnout Davida Kolera, letošní ročník poctí svou návštěvou kapela Tata Bojs, která dokonce nazpívala speciální singl pro tento závod.

https://www.youtube.com/watch?v=fOz99DVFino&t=219s

Letošní ročník startuje již 16. února a bude trvat až do 18. Tak si jí nenechte ujít a doražte do Jizerek!

O Vojta

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …