Domů / Východní Čechy / Třebechovické muzeum Betlémů

Třebechovické muzeum Betlémů

Nejkrásnější křesťanské svátky Vánoce jsou podle Bible spojeny s narozením Ježíše Nazaretského v Betlémě. Proto není na škodu si připomenout, co je vlastně Betlém. Je to město ležící zhruba 20 km od Jeruzaléma, dnešního hlavního města státu Izrael. V nedávné minulosti se Betlém stal častým jablkem sváru a několikrát se o něj sváděli ozbrojené boje mezi Izraelci a Palestýnci.

V současnosti je město pod správou Izraele, ovšem neustálé konflikty jeho rozvoji příliš nepřispívají. Přesto se v Betlému konají tradiční vánoční oslavy, jehož centrem je chrám Narození Páně, který je také hlavní turistickou atrakcí tohoto historického města.

Křesťané po celém světě si narození Ježíše připomínají v době Vánoc kromě jiných zvyků také stavěním betlémů. V mnohých domácnostech se stalo zvykem, že na Vánoce se v některé místnosti postaví betlém, nebo se přinese z půdy či odjinud, kde byl po celý rok uschován. Lidé vyráběli od nepaměti betlémy z různého materiálu. Nejčastěji vyřezávali jednotlivé postavičky z měkkého dřeva, nebo je zhotovovali z papíru.

Oblíbené jsou také živé betlémy, které můžeme spatřit na náměstích některých měst. Obvykle je tvoří jesličky se senem a pár oveček, koza, oslík či další zvířátka. Některá muzea či jiná zařízení pořádají v adventním čase výstavy nejkrásnějších či nejvzácnějších betlémů svého regionu.

Nejznámější vůbec je v tomto ohledu patrně městečko Třebechovice pod Orebem. Najdete ho pouhých 13 km směrem na východ od Hradce Kárlové pod kopcem zvaným Oreb. Žije zde necelých šest tisíc obyvatel. Pokud přijedete na náměstí, zaujme vás morový sloup Panny Marie, socha Nejsvětější Trojice a starobylá kašna, která původně stála na Václavském náměstí v Praze. Ovšem svou největší pověst si Třebechovice vysloužili dnes již proslulým Muzeem betlémů.

640px-TMB20130905-14

Díky Expu v Montrealu v roce 1967, kde se tento betlém stal magnetem československé expozice, se stal známý i ve světě. Jedná se o unikátní řezbářské dílo Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a Josefa Frimla, kteří na něm pracovali od roku 1882 až do Proboštovy smrti v roce 1926. Poté jej rodina vyhodila do kůlny, odkud byl postupně různě stěhován až se v roce 1972 stal majetkem města a umístěn do městského muzea betlémů.

Proboštům mechanický betlém obsahuje na dva tisíce vyřezávaných dílů a figurek, uváděných do pohybu ojedinělým mechanismem, jehož autorem byl sekerník Josef Friml. Sám Josef Probošt vyřezal celkem 351 figurek. Mechanismus byl původně poháněn klikou a od roku 1935 jej uvádí do chodu malý elektrický strojek. Od roku 1999 je Proboštův betlém národní kulturní památkou, kterou můžete obdivovat v muzeu v Třebechovicích pod Orebem.

O Makawiel

Zkuste také

Magický Kuks

Kuks je jedinečným barokním počinem, který nemá v Čechách obdoby. Vydejte se s námi na výlet do …