Domů / Doporučujeme / 5 tipů, jak správně sjednat cestovní pojištění

5 tipů, jak správně sjednat cestovní pojištění

Plánujete vyjet na cestu do zahraničí a myslíte si, že připojištění přeci nepotřebujete? Většinou to není pravda a bez cestovního pojištění si můžeme nadělat pěkné problémy. Podívejte se na situace, kdy to není nutnost, a na několik tipů, jak a kde sjednat správnou variantu pojištění pro cestu do vybrané cizí země.

Jednoduché sjednání přes internet je otázkou několika minut

Sjednání pojištění na cesty rozhodně nezabere hodně času. Zapomeňte na výmluvy, že to před odjezdem nestíháte, protože stačí jen pár minut a připojení k internetu. Sjednání cestovního pojištění online spočívá ve vyplnění několika jednoduchých údajů, zaplacení pojistného a případném vytištění asistenční kartičky. Rozhodně nad tím nestrávíte více než 10 minut a nemusíte nikam osobně na pobočku.

Výše pojistného limitu

Některé nabídky cestovního pojištění mají možnost výběru limitu pojištění léčebných výloh. Když už sjednáváte připojištění, je dobré zvolit variantu bez limitu, případně vybrat vysoké hodnoty. Cenový rozdíl je téměř minimální. Celkový výdaj za léčebné výlohy totiž může velmi výrazně prodražit například komplikovaná záchranná akce, kdy nikdy nevíte, zda nebude potřeba. Vsázet na náhodu se v tomto případě opravdu nevyplácí.

Cílová destinace a délka pobytu

Součástí sjednání je samozřejmě uvedení cílové destinace a délky pobytu. Ceny se někdy mohou lišit v závislosti na tom, jak riziková je vybraná země. Délku pobytu zvolte tak, aby pokrývala všechen čas, kdy se budete vyskytovat v zahraničí. Nepříjemná náhoda se totiž může přihodit i poslední den chvíli před odjezdem, a jakmile nebudete na dané datum pojištění, bude to špatné.

Plánujete rizikové sporty? Zahrňte je do pojištění

Zvýšení riziko v podobě lyžování, horolezectví, sjíždění řek a podobně je potřeba zahrnout do smlouvy. Pokud by se vám totiž přihodil úraz během těchto činností, běžné připojištění to nebude pokrývat. V zásadě je to podobné, jako kdybyste si nic nesjednávali a vyrazili jen tak. V případě, že si nejste jistí, jestli se budete věnovat sportovním aktivitám, opět je pro jistotu zahrňte, ať se později můžete svobodně rozhodnout bez dalších komplikací. Když máte v cílové destinaci přístup k internetu, je možné dojednat další připojištění.

Pozor na alkohol v krvi

Součástí pojistné smlouvy jsou samozřejmě podmínky a případy, které jsou z pojistného plnění vyjmuty. To se týká například požívání alkoholu. Když je vám v krvi zjištěn alkohol ve chvíli, kdy došlo ke zranění, může se stát, že cestovní pojištění neplatí. Do uvedených výluk patří například i nejrůznější sporty v případě, kdy je nezahrnete v rámci rizikového balíčku. V každém případě je vhodné seznámit se s podmínkami a výjimkami uvedenými ve smlouvě, ať víte, co není dobré riskovat.

Co nepokryje veřejné pojištění?

V zemích Evropské unie vám pro bezplatné ošetření v zásadě stačí veřejné pojištění a prokázání se modrou kartičkou své pojišťovny. Jenže to platí jen v zařízeních, která jsou v dané zemi veřejná. Pro ošetření budou platit stejné podmínky jako pro občany navštívené země, což někdy může znamenat drobné poplatky. Veřejné pojištění ale nekryje například náklady na spoluúčast, nehradí převoz pacienta zpět do České republiky, neslouží k pokrytí nákladů na převoz ostatků v případě úmrtí, jeho součástí nejsou asistenční služby a není možné zaplatit z něj škody, které vzniknou třetím osobám. Navíc je nutné upozornit, že mimo Evropskou unii nemusí být bráno v potaz. Pokud tedy plánujete delší a rizikovější dovolenou, vždy je lepší připlatit si za komerční cestovní pojištění.

O Jan Neckář

Zkuste také

Jihlava (Iglau) Old City Gate, Moravia, Czech Republic

Dovolená v Jeseníkách a v Jihlavě

Láká vás dovolená v českých luzích a hájích? Proč nezůstat v létě na území Česka, …